W dniach 29.03.24 i 01.04.2024 r są święta państwowe w Republice Czeskiej w związku z tym nasza hurtownia jest zamknięta. Dziękujemy za zrozumienie. Życzymy zdrowych, pełnych spokoju Świąt Wielkanocnych.
www.stoklasa.pl
Pasmanteria Stoklasa - hurtownia
Průmyslová 13, 747 23 Bolatice
tel: 228 229 395, email: eshop@stoklasa.pl

Tworzenie z filcu

3.10.2019 | | Obejrzano: 6644x
Przenieś się z nami do świata filcowania. Jest to wspaniała technika tworzenia, którą Cie zachwyci. Przedstawiamy rodzaje filcowania i proponujemy mnóstwo filcowych inspiracji.

 

 

Podstawą filcowania jest owcze runo. Używane jest do wyrobu filcowanych figurek i biżuterii. Kolejnym materiałem jest dekoracyjny filc, którego można użyć w technice scrapbookingu, ale także do wyrobu broszek i kartek okolicznościowcyh. Dzięki możliwości świetnej absorpcji farby, runo jest bardzo popularne także w tworzeniu obrazów i gobelinów.

 

 

  

  

 

Zasadą filcowania jest „wplątywanie“ włókien wełny w siebie mechanicznie (siłą, pocieraniem, igłą do filcu) lub z pomocą ciepłej wody i mydła. 

 

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 

 

RODZAJE FILCOWANIA

 

1) FILCOWANIE NA MOKRO

Metoda filcowania na mokro polega na namaczaniu wełny (najlepiej na przemian w gorącej i zimnej wodzie), mydleniu i pocieraniu rękoma. Woda, wysoka temperatura, środowisko zasadowe i pocieranie pomagają w otwarciu powierzchni włókien - te splatają się ze sobą i łączą.

RADA!

Pojawia się „pęknięcie“ i kuleczka rozpada się, ponownie namocz ręce i wygładź pęknięcie. Jeśli i to nie pomoże, owiń kuleczkę cienką warstwą runa i namydl.

UWAGA!

Wełnę czesankową należy wyciągać, odrywać, nigdy nie należy ciąć jej nożyczkami! Ucięte końce strzępią się i nie nadają się do filcowania.

 

2) FILCOWANIE NA SUCHO

Suche filcowanie polega na splataniu włókien wełny i wzmacnianiu ich specjalną igłą. Ta posiada drobne wcięcia, które ciągną za pojedyncze włókna. Z pomocą igły można tworzyć ogromną skalę produktów, poprzez proste broszki, obrazki, aż po figurki i realistyczne modele zwierząt.

RADA!

Igłę należy trzymać podobnie jak ołówek, palec wskazujący opieramy o górny, zagięty koniec. Nakłuwamy filc umieszczony na podkładce, ważne jest aby wyciągać igłę pod takim samym kątem, pod jakim zostało zrobione wkłucie, w przeciwnym wypadku igła może się zgiąć i złamać.

 

 

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 

 

POMYSŁY DLA CIEBIE

Każde zdjęcie skrywa więcej informacji, wystarczy tylko kliknąć.

 

  

 

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 

 

 

Bardzo popularnym zastosowaniem filcu jest wyrób quiet book - książeczek sensorycznych. Jest to szyta książka pełna pomysłów, zabaw i gier dla dzieci. Poprzez różne rodzaje aktywności poprzez zabawę, dzieci ćwiczą motorykę, cierpliwość, a przede wszystkim zręczność. Książeczki można stworzyć na miarę, w zależności od zainteresowań dziecka. Pojedyncze części można wyciąć z filcowych akryszy lub użyć już gotowych filcowych części - literek, cyferek, kwiatków, słoneczek, trawy, listków, tęczy, płotka, koniczynki i innych.

 

 

  

        

 

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 

 

FOTOINSTRUKCJA DLA CIEBIE

Stwórz quiet book

(cała instrukcja po kliknięciu na zdjęcie)

 

  

Dyskusje:

Uwagi mogą przesyłać tylko zalogowani użytkownicy
karty karty karty PayU
Facebook Pinterest Instagram
© Stoklasa textilní galanterie s.r.o. 2024.