www.stoklasa.pl
Pasmanteria Stoklasa - hurtownia
Průmyslová 13, 747 23 Bolatice
tel: 228 229 395, email: eshop@stoklasa.pl

Jak zrobić bransoletkę kumihimo?

24.7.2014 | | Obejrzano: 3813x
Chcemy zwrócić Państwa uwagę na wyjątkowy produkt, dysk Kumihimo do wyplatania ozdobnych sznurów, które będą stanowiły doskonałą bazę do stworzenia niepowtarzalnych bransoletek, naszyjników itd.

Jak zrobić bransoletkę kumihimo?

Stosując zaczarowaną japońską sztuką plecenia kumihimo przedstawimy Państwu instrukcję wyplatania bransoletki – krok po kroku. Bransoletkę wykonała dla nas p. Magdalena, która prowadzi blog www.szydelkowe-chwile.pl i z którą współpracujemy. Cytujemy p. Magdę: w moim małym tutorialu proponuję wykonanie jednego z podstawowych schematów plecenia z 8 jednokolorowych sznurków (oczywiście kolorów sznurków może być więcej).

Kumihimo


Co będzie nam potrzebne?


Kilka dobrych rad

Zanim przystąpimy do plecenia warto poznać kilka przydatnych informacji.

  1. Musimy pamiętać o tym, by nie pomylić się podczas przekładania sznurków, wystarczy odrobina uwagi i skupienia. Warto pamiętać też, by utrzymywać jednakowe naprężenie sznurków.
  2. Jeśli zaczynasz swoją przygodę z kumihimo, to polecam skorzystać z gotowych piankowych dysków, są sztywne i przede wszystkim nacięcia, które posiadają są tak przygotowane, żeby utrzymać sznurki – także w odpowiednim naciągnięciu.
  3. Z powodzeniem można użyć do plecenia grubszego kordonka lub bawełnianej włóczki, choć moim zdaniem najefektowniej w bransoletce wyglądają te z połyskiem (zwłaszcza satynowe sznurki).
  4. Niektórzy by ułatwić sobie plecenie, dowiązują na końcach sznurków/nitek jakieś przedmioty – ma to zapobiec plątaniu się zwisających końcówek - wierzcie mi na słowo, że bywa to frustrujące (najmniejsze ryzyko jest, gdy wyplatamy z satynowego, gładkiego sznurka).

 

Gotowi? To Zaczynamy!

Plecenie rozpoczynamy od złożenia do siebie wszystkich sznurków i zawiązania jednego supła. Ja będę plotła z 4 dłuższych sznurków – dlatego składam je do siebie, potem na pół i wiążę supeł.

Kumihimo 2Kolejny krok, to włożenie supła do otworu dysku i rozłożenie sznurków w nacięcia – jak na załączonym zdjęciu.

Kumihimo 3 Kumihimo 4

Kiedy mamy już poukładane sznurki przystępujemy do ich przekładania. Myślę, że zdjęcia lub mały filmik lepiej to zobrazują.

Kumihimo 5 Kumihimo 6

Kumihimo 7 Kumihimo 8
Zauważcie, że podczas przekładania sznurków dysk kręci się w rękach zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Dla wszystkich tych, którzy wolą jednak zobaczyć o co chodzi w praktyce przygotowałam krótki filmik instruktażowy przekładania sznurków.

Postępujemy zgodnie ze schematem przekładania (najpierw górny sznurek z prawej stronie trafia na dół – też na prawo; potem dolny lewy trafia na górę – na lewo; następnie lewy dolny sznurek przekładamy na prawo – na górę, a górny z prawej przekładamy na lewo do dołu) do momentu, kiedy sznurek będzie już za krótki, by umieścić go w nacięciu.

Kumihimo 9Teraz przyda nam się kawałek bezbarwnej taśmy klejącej. Mocno obklejamy nią wszystkie sznurki tuż przy końcu splotu.

Kumihimo 10Podobnie czynimy z drugim końcem bransoletki, na której widnieje supeł zawiązany na początku. Rozwiązujemy supeł i kleimy taśmą.

Kumihimo 11Obcinamy sznurki, mając na uwadze, że muszą wejść do zakończenia bransoletki (a więc wymierzmy, ile sznurka możemy przyciąć).

Kumihimo 12Teraz wlewamy odrobinę kleju do zakończenia bransoletki i wkładamy sznurki obwiązane taśmą klejącą do zakończenia – chwilę przytrzymujemy aż klej zacznie działać.

Kumihimo 13 Kumihimo 114
Na tym etapie wkładamy na zakończenia ogniwa i karabińczyk, który posłuży, jako zapięcie bransoletki. Oczywiście możemy dodatkowo zawiesić jakieś zawieszki i inne ozdoby.

Kumihimo 15

Dyskusje:

Uwagi mogą przesyłać tylko zalogowani użytkownicy
karty karty karty PayU
Facebook Pinterest Instagram
© Stoklasa textilní galanterie s.r.o. 2024.