www.stoklasa.pl
Pasmanteria Stoklasa - hurtownia
Průmyslová 13, 747 23 Bolatice
tel: 228 229 395, email: eshop@stoklasa.pl

Podczas gdy kobieta prehistoryczna stała przy ognisku i zakładała na szyję naszyjnik z jednej kości, dziś kobieta stoi przed lustrem w sypialni i nie może się zdecydować czy...

...założyć naszyjnik z korala, czy ze szklanych koralików, czy też srebrny komplet ze szlifowanymi kamyczkami.

150369_01_230150193_01_230

Pojęciem biżuteria określamy praktycznie wszystkie drobne dodatki, które nie majuą zastosowania użytkowego, ale ludzie noszą je od czasów prehistorycznych dążąc do pięknego wyglądu. Korzeni biżuterii można się doszukiwać w amuletach, spełniających funkcje ochronne, które nosili przy sobie ludzie pierwotni, a które były wykonywane drewna, muszli, kamieni, kości i zębów (i tak na przyklad czaszki wroga dodawały siły wojownikowi). Jak dotąd, najstarsze odkryte ozdoby pochodzą z terytorium starożytnego Sumeru i Egiptu. Długie wieki najczęściej używanymi materiałami do wyrtobu biżuterii było szkło i metale (żelazo, miedź, cyna, brąz, srebro), szlachta nosiła złoto z osadzonymi w nim kamieniami szlachetnymi. Dla ozdób wykonanych z cennych materiałów, przyjęło się określenie klejnoty. Wystarczyło kilka tysięcy lat aby zwierzęcą potrzebę ochrony przed siłami zła, zastąpiło pragnienie pięknego wyglądu i wzrostu pewności siebie.

150684_01_230150358_01_230

W dzisiejszych czasach asortymnent biżuterii stał się niewiarygodnie szeroki. W naszej ofercie znajdziesz elegancką biżuterię ze sztrasu, biżuterię wykonaną z naturalnych materiałów i metalu oraz szkła. Równie bogata jest nasza oferta półfabrykatów biżuteryjnych i koralików dla tych wszystkich, którzy tworzą własną biżuterię.

Jak dbać o biżuterię

Należy pamiętać, że biżuteria jest bardziej ozdobą niż przedmiotem użytkowym. Przy jej noszeniu przestrzegamy podstawowej zasady – biżuterię zakładamy jako ostatnią i zdejmujemy jako pierwszą.

 

Uszkodzenie biżuterii następuje najczęściej pod wpływem następujących czynników:

  1. działanie mechaniczne – rozciąganie, rozerwanie, wykrzywienie np. podczas uprawiania sportu, należy zachować ostrożność podczas czesania włosów, gdyż możemy zahaczyć grzebieniem i przeciąć czy rozerwać bużuterię tekstylną... W tej kategorii możemy także umieścić uszkodzenia polegające na otarciu przy powtarzających się ruchach, np. tarcie bransoletki o biurko podczas pisania na klawiaturze komputera.
  2. wpływ chemikaliów (w szczególności w odniesieniu do metalowych i plastikowych elementów biżuterii) – dotyczy to wszelkich kosmetycznych środków do pielęgnacji skóry i włosów, ale również może to być pot ...
  3. czynniki fizyczne - światło, kurz, wilgoć, woda lub intensywne ogrzewania (np. sauna). Większość części metalowych biżuterii jest galwanizowana, na powłokę ze srebra galwanicznego destrukcyjny wpływ ma światło. Niektóre elementy (np. drut) bywają lakierowane, gdy przez długi czas osiada na nich kurz, powłoka matowieje, osłabia się i w końcu może zacząć korodować.

Z powyższego wykazu, należy zapamiętać, że nie należy narażać biżuterii na wpływ wymienionych czynników, albo starać się zminimalizować ich skutki. Mając na sobie biżuterię nie uprawiamy sportu ani nie odwiedzamy salonu fryzjerskiego, środki kosmetyczne i preparaty do włosów nanosimy przed ubraniem biżuterii. Biżuterię zdejmujemy także wtedy, gdy będziemy mieć kontakt z wodą.

Jak przechowywać biżuterię?

Najlepiej, ciemności i ograniczając do minimum wszystkie szkodliwe czynniki. W praktyce używa się różnych stojaków do biżuterii, które nie powinny jednak stać w bezpośrednim świetle, ale w ciemnym kącie lub w szafie. Idealne do przechowywania biżuterii są specjalne pudełka. Zapewnią one ochronę przed światłem i kurzem, dodatkowo pozwolą uporządkować biżuterię.

 

150064_02_230150360_01_230

TIP DLA CIEBIE!

Od tysięcy lat kobiety i dziewczęta noszą szklaną biżuterię, która obecnie posiada bardzo zróżnicowane formy. Zapoznaj się z naszą ofertą biżuterii ze szlifowanych korali a sam oceń jej urodę.

Jak czyścić biżuterię?

Przede wszystkim delikatnie. Podstawą zasadą jest postępowanie zgodnie z opisanymi powyżej zasadami postępowania i przechowywania. Ozdoby należy delikatnie oczyścić z potu i kurzu przy pomocy miękkiej tkaniny (flanela jest doskonała). Bardzo przydatne są najbardziej miękkie szczoteczki do zębów (soft), które czyszczą słabo dostępne miejsca bez użycia środków chemicznych.

 

drba_biuterie_polsky_514_01

karty karty karty PayU
Facebook Pinterest Instagram
© Stoklasa textilní galanterie s.r.o. 2024.