www.stoklasa.pl
Pasmanteria Stoklasa - hurtownia
Průmyslová 13, 747 23 Bolatice
tel: 228 229 395, email: eshop@stoklasa.pl

Robótki ręczne - pomysły i inspiracje

18.9.2019 | | Obejrzano: 15512x
Plecione wyroby wracają do łask wraz z nadejściem chłodnych miesięcy. Czy wiesz, które druty pasują do wybranej przez Ciebie przędzy i jak zrobić na drutach skarpety? Czytaj dalej ...

 

Pleciona moda powraca, ale materiały, z których wyplatamy, są znacznie wygodniejsze w noszeniu niż w czasach naszych babć - są miękkie, podatne i oczywiście ciepłe.

Zapoznanie się z podstawami robótek ręcznych nie jest trudne. Problem może powstać, kiedy u kolejnego rzędu zorientujesz się, że coś poszło nie tak, a zamiast prostokąta powstaje trójkąt, gdyż w tajemniczy sposób przybyło kolejne oczko.

Przy odejmowaniu oczek możesz mieć wątpliwości ile musisz ich odjąć, tak aby efekt końcowy był zgodny z oczekiwaniami.

Polecamy obejrzeć wideoinstrukcje, które znajdują się w internecie. Wszystko to wymaga praktyki i cierpliwości, aby efekt był tego wart.

 

Podstawowe wyposażenie do robótek ręcznych

 

WŁÓCZKA    +    DRUTY

 

 

DRUTY

Na rynku dostępne są drewniane, bambusowe, plastikowe i metalowe druty. Grubość pojedynczych drutów określa rozmiar oczek, które z ich pomocą powstaną.

Typy drutów – proste, okrągłe, do skarpet i pomocnicze do wyplatania wzorów. W naszym e-sklepie znajdziesz naprawdę wielki wybór, dzięki czemu zarówno każda babcia znajdzie coś do wyplatania kapci dla wnuków jak i profesjonalny projektant znajdzie narzędzia do jakościowych splotów.

Dla początkujących polecamy proste druty, okrągłe znajdą zastosowanie na przykład przy wyplataniu dekoltów (do tego potrzebować będziesz okrągłych drutów o rozmiar mniejszych niż te, którymi zwykle wyplatasz; np. nr 3 jeśli sweter był pleciony na drutach w rozmiarze nr 4).

 

 

Drewniane i bambusowe druty używane są przede wszystkim do wyplatania z mocnej włóczki. Występują w rozmiarach 7 – 10, w długości od 30 – 40 cm. W sklepach spotkasz klasyczne bambusowe druty, ale także druty z naturalnego, japońskiego bambusa, które są pokryte specjalnym japońskim woskiem. Praca z nimi jest przyjemna, a druty dobrze trzyma się w ręku.

Metalowe druty występują w rozmiarach 2 – 6 i długości od 25 do 33 cm. Są lekkie i gładkie, także włóczka świetnie ślizga się po nich. Rozmiar jest zawsze podany na owalnej końcówce. Metalowe, długie druty są używane przez miłośników robótek ręcznych do prostych splotów.

Okrągłe druty przeznaczone są dla osób z większym doświadczeniem i do tworzenia robótek, które są plecione w rządkach stale dookoła. Dostępne są w rozmiarach 3,5 – 10 mm, w długości od 30 do 120 cm. Te krótsze przeznaczone są do lamówek rękawów. Okrągłe druty zrobione są z aluminium, plastiku a także z japońskiego bambusa i są połączone linką perlonową.

Pięć krótkich drutów używane są do wyplatania w kółko. Wszystkie oczka podzielone są równomiernie na 4 druty, a piąty służy do wyplatania. Z pomocą tych drutów stworzysz lamówki dekoltów i rękawów, czapek, rękawic czy skarpet. Występują w rozmiarach od 2 do 10 mm i wykonane są z metalu, drewna, bambusa lub plastiku.

 

 

 

 

WŁÓCZKA

Oferta włóczek na rynku jest ogromna, a większość z oferowanych włóczek jest dobrej jakości. Nawet włóczki ze 100% akrylu już nie drapią, są bardzo przyjemne w dotyku i nie wyglądają na "syntetyczne". Dobrze się trzymają i mają długą żywotność.

Obok klasycznych, gładkich włóczek dostać można różne rodzaje włóczek falbankowych, z pomponami oraz wiele innych, które pozwolą osiągnąć wyjątkowy efekt.

 

Ile motków będziesz potrzebować?

Zużycie zależy od grubości włóczki. UWAGA! IM GRUBSZA włóczka, TYM WIĘCEJ jej zużyjesz. Na sweter powinno wystarczyć 500 – 600 g (w zależoności od rozmiaru), ale na gruby, zimowy sweter z grubej włóczki potrzeba 800 - 1000 g.

 

 

Bawełniana (Tina, Batole, Camilla, Cotootn Mix, Gina, L´occasione) - jest bardzo przyjemna w dotyku. Użyjesz jej do wyrobu torebek, toreb. Można z niej zrobić także sweterki, bluzki, skarpetki, czapki itp. Idealna na lato. 

Chenille (Arabela, Bambi, Dolce, Dolce Maxi) - jest bardzo miękka i delikatna. Tą wyjątkową, ciepłą włóczkę pokochasz od pierwszego spojrzenia i dotyku. Użyjesz jej do wyplatania dużych swetrów, szali lub czapek. Jest świetna do wyrobu miękkich koców, pledów, narzut na łóżko, dekoracyjncyh poduszek itp.

Sznurkowa (Cordy) - tworzy ją tunelik z bawełny, który jest wypełniony poliestrowym włóknem. Użyjesz jej do wyrobu puf, koszyków, dywaników lub torebek.

Czesana - to ekstra mocna, bardzo delikatna włóczka, przyjemna w dotyku. Przypomina owcze runo. Użyjesz jej do dużych splotów, które wykonuje się rękami lub dużymi drutami. Zrobisz z niej koce, pledy, szale i narzuty na łóżko. Jest świetna do tworzenia figurek, aniołków, skrzatków itp.

Chemlonka (Ariadne) - używana jest przede wszystkim do wyrobu tzw. afrykańskich warkoczyków, ale także do wyrobu kapci, dywanów, łapek kuchennych oraz skarpet i swetrów.

 

 

Czy słyszałeś o tych nowościach?

Na rynku pojawiła się włóczka z pomponami w rozmiarze 3 cm, która jest świetna do wyplatania dużych szali lub czapek, można z niej zrobić także poncza. Je idealna do wyrobu miękkich koców, pledów lub poduszek dekoracyjnych. Jeśli twoje dziecko jest zręczne i chce spróbować wyplatania zalecamy zakup dziecięcych drutów, które są lekkie i kolorowe, co ułatwia naukę. Do łatwego wyrobu pomponów polecamy wypróbować przyrządu do wyrobu pomponów.

 

  

 

 

 

FOTOINSTRUKCJA

wyrobu skarpet z pomocą przyrządu do wyplatania

(aby wyświetlić instrukcję kliknij na zdjęcie)

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

Dyskusje:

Uwagi mogą przesyłać tylko zalogowani użytkownicy
karty karty karty PayU
Facebook Pinterest Instagram
© Stoklasa textilní galanterie s.r.o. 2024.